Майбутнє – за енергоефективністю, КП «Водоканал» і Проект USAID: шляхом реформ і у тісній співпраці![]() Передісторія
Однією з основних вимог сьогодення є зниження споживання природного газу в міському господарстві, стимулювання заміщення природного газу альтернативними джерелами енергії.
Департамент економічного розвитку міської ради в рамках Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (МЕР) підготував і направив заявку від Запорізької міської ради для участі в конкурсному відборі. У лютому цього року Запоріжжя стало одним із переможців конкурсу. Переможців визначала спеціально створена комісія у складі представників USAID, проекту МЕР, Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг, Асоціації міст України. Було вибрано п'ятнадцять муніципалітетів, які співпрацюватимуть з Проектом протягом наступних трьох років. Фінансування всіх заходів здійснюватиметься в рамках міжнародної технічної допомоги на безповоротній і безоплатній основі, передбачений бюджет складає 13,5 мільйонів доларів США.
В рамках Проекту вже розпочато співробітництво, спрямоване на підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, за допомогою навчання місцевих фахівців, надання їм допомоги в розробці планів дій сталого енергетичного розвитку. Крім того, проект МЕР надасть містам допомогу в створенні системи муніципального енергетичного менеджменту і допоможе в залученні фінансування для реалізації заходів, зазначених у планах дій сталого енергетичного розвитку.
У липні представники проекту МЕР, за підтримки департаменту економічного розвитку міської ради, провели у Запоріжжі семінар для модераторів фокусних груп «Вивчення громадської думки: теорія, методологія, практика».
У серпні-вересні проводиться опитування представників об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів та інших громадських об'єднань Запоріжжя, депутатського корпусу, вчених, журналістів і працівників комунальних підприємств. Фахівці Інституту місцевого розвитку та Проекту МЕР проаналізують результати роботи фокусних груп та анкетування, що дасть можливість врахувати пропозиції та зауваження запорожців щодо запровадження муніципальної енергетичної реформи.
Коли є спільність інтересів підприємства, науковців і жителів міста
Минулої середи, 27 серпня, на КП «Водоканал» пройшов захід у рамках реалізації вищезазначеного Проекту – безпосередня робота із фокус-групою. Так, як повідомила доктор економічних наук, доцент кафедри менеджменту організацій і логістики Запорізького національного університету Лідія Горошкова, сьогодні розроблені заходи, які передбачають проведення соціологічного вивчення думки різних груп споживачів стосовно стану енергоефективності й енергозбереження в нашому місті. Ідея полягає в тому, щоб зібрати думки різних груп населення.
І саме тому було обрано три групи. Перша – особи, які є публічними і здатні впливати і формувати загальну громадську думку. Друга – це, безпосередньо, надавачі послуг, і було запропоновано три підприємства – «Водоканал», «Запоріжміськсвітло» і «Запорізькі теплові мережі». А третя група – споживачі, яких розподілили ще на дві групи: так звані організовані, об’єднані в житлово-будівельні кооперативи і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, і неорганізовані.
- Важливим елементом основної реалізації основної мети проекту – створення умов для підвищення рівня енергоефективності й енергозбереження – є аналіз громадської думки, - говорила Лідія Горошкова. – Одним же із методів збору інформації є метод фокус-груп. І сьогоднішній захід дасть нам змогу саме так – працюючи з фокус-групою - зібрати й опрацювати інформацію. Фокус-групу ж складають працівники КП «Водоканал», тобто ті особи, що безпосередньо беруть участь у наданні життєво необхідних послуг населенню міста.
Варто сказати, - говорить Лідія Анатоліївна, - що Проект USAID багаторічний і включає в себе фінансування заходів, пов’язаних із активізацією роботи з громадською думкою. Адже є такі питання, які без участі населення і формування позитивної громадської думки вирішити неможливо. Результати вивчення будуть надані у координаційний центр Проекту, який знаходиться у місті Києві.
До того ж, як зазначила науковець, у такій співпраці підприємства, вищого навчального закладу і жителів Запоріжжя є і її особистий науковий інтерес, й інтереси, пов’язані з діяльністю кафедри менеджменту організацій і логістики ЗНУ і Міжнародного логістичного центру, який функціонує вже впродовж десяти років.
Користуючись нагодою, Лідія Горошкова висловила подяку «Водоканалу» за тісну і взаємовигідну співпрацю, в рамках якої студенти ЗНУ проходять практику на цьому підприємстві.
До речі…
Ще у березні цього року на базі КП «Водоканал» пройшла нарада керівників технічних служб підприємства, на якій обговорювалися питання науково-технічного та освітнього співробітництва між підприємством та Міжнародним центром логістичних технологій ЗНУ в рамках реалізації Муніципального енергетичного плану м. Запоріжжя.
Лідія Горошкова зазначила, що така співпраця дасть можливість використовувати науковий потенціал, який накопичено в ЗНУ, в практичній діяльності КП «Водоканал».
У свою чергу, адміністрація КП «Водоканал» вийшла з пропозицією про проведення перепідготовки фахівців комунального підприємства на базі ЗНУ. Також було включено Лідію Горошкову до складу науково-технічної ради підприємства та укладено договір про співпрацю між КП «Водоканал» та ЗНУ. Одним із напрямків співпраці є саме впровадження на підприємстві додаткових енергозберігаючих заходів з урахуванням сучасних наукових розробок вчених Запорізького національного університету.
Думка фахівців
Після заходу й роботи з фокус-групою ми поспілкувалися із заступником головного інженера КП «Водоканал» Артуром Боярчуковим.
- Артуре Миколайовиче, як вважаєте, на скільки Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» ефективний і яке він має взагалі значення для вашого підприємства?
- Для КП «Водоканал» Проект має дійсно велике значення. Так, у ході його реалізації буде проведено енергоаудит нашого підприємства в частині споживання енергоресурсів (енергія, пальне і т.д.). Після цього буде розроблено комплекс заходів по зменшенню енергоспоживання. При чому, це зменшення буде плануватися мінімум на 10 відсотків. Це дасть нам змогу зекономити передплату, яку буде спрямовано на введення альтернативних видів енергії і на забезпечення підприємства теплом…
- Тобто йдеться про певні суми коштів?
- Так. У ході реалізації Проекту буде зекономлено кошти, які підуть на енергозбереження.
- Чи передбачена проектом закупівля якогось обладнання чи спеціальної техніки на підприємство?
- Це все передбачено. Однак більш ґрунтовно ми розглянемо це питання після проведення енергоаудиту підприємства.
- Дякую за розмову.
Автор: Адміністрація КП «Водоканал» Дата: 28 серпня 2014, 13:05 |